Benátský karneval: Itálie opět zažije tisíciletou tradici, v podobě kostýmů a masek

Zajímá vás Benátský karneval? Líbí se vám masky, které jsou populární po celém světě? Pak jistě v únoru zavítejte do Itálie, kde se to kostýmy a maskami bude jen hemžit.

Světově proslulý karneval v Benátkách má dlouhou tradici, poprvé se konal již roku 1296. Ve středověku byl karneval plný nemravností, ale církev na pár dní zavřela oči a několikadenní oslavy mlčky tolerovala. Největší popularity si karneval užíval v 18. století, kdy jej podobně jako nyní navštěvovali tisíce lidí nejen z Itálie, ale doslova z celého světa.

Karneval se bude konat v roce 2017 v termínu od 10. do 26.2. Zahájení karnevalu je od 10. do 12.2, v plném proudu je od 17. do 19.2 a rozlučka s karnevalem je od 24. do 26.2.

Historie karnevalu

Historie karnevalů kupodivu sahá až do starověkého Řecka, kde se konaly průvody na počest boha vína a veselí Dionýsa. Římané pak řecký zvyk převzali, jen bůh se jmenoval Bakchus a v průběhu slavností, kterým se říkalo Saturnálie, si páni a otroci vyměňovali role. Jiná teorie se přiklání k tomu, že slovo karneval pochází z latinského carnavale (loučení s masem), protože karneval předchází půstu.

V centru Benátek se již v minulosti u příležitosti karnevalu odpalovaly velkolepé ohňostroje. Skupiny mladistvých vesele tančily a ze svých těl stavěly na konci kanálu úžasné lidské pyramidy. Mezi oblíbená představení patřilo loutkové divadlo předvádějící nová dobrodružství tradičních masek.

Na benátských náměstích byla v minulosti vystavována i divoká a exotická zvířata.

Benátské masky

Benátské masky jsou neodmyslitelně spjaty s Benátským karnevalem. Mohou být zhotoveny z kůže, z porcelánu nebo z papíru, a to speciální technikou zvanou papírmašé. Původní masky měly spíše jednoduchý design. Pokud byly zdobené, tak pouze ze symbolických a praktických důvodů. Ve středověku měli výrobci masek svůj vlastní cech. V současné době se často k jejich výrobě používá sádrokarton, ručně se malují a zdobí se přírodním peřím, drahokamy, korálky, flitry aj.

Symbolika masek

Medico della Peste – Morový doktor – maska, která se nedá přehlédnout, a to díky svému dlouhému zobáku, patří k nejtradičnějším maskám karnevalu. Původně nesloužila ke karnevalovým účelům, ale měla chránit lékaře před morovou nákazou. Doplněna o černý plášť a bílé rukavice vypadá jako symbol smrti a je určitě nejstrašidelnější maskou karnevalu.

Foto: wikipedia.org

Moretta – Moretta je oválná maska s širokými otvory pro oči. Používaly ji patricijské ženy. Maska bývala zakončena závojem. Po roce 1760 se už příliš nepoužívala. Název „Servetta Muta“, jak se maska v italštině také označuje, znamená vlastně „němý sluha/služka“.

Bautta – Jedná se o tradiční umělecké dílo s nepoddajnou linkou v oblasti brady, bez otvoru v oblasti úst a bohatě zlacené. Maska má čtvercový tvar se špičatou bradou, která je nakloněna vzhůru tak, aby mohl její nositel jíst a pít, aniž by si musel masku sundat, a tím se zbavit své anonymity. Nositelé Bautty si rovněž oblékali červenou pláštěnku a třírohý klobouk.

bauta

Foto: Thinkstock.com

Arlecchino – původně dřevěná maska, která byla později vyráběna z kůže, představuje harlekýna, další tradiční postavu italské komedie. Harlekýn je postava, která představuje ušlechtilého divocha nebo otroka. Barva masky je tradičně černá a má opičí plochý nos.

Zanni – kožená maska, která zakrývá půlku obličeje, představuje hlupáka.

zanni

Foto: masks.com

Volto/Larva – Volto (neboli Larva) je typická benátská maska v bílém provedení. Nosí se k ní plášť a třírohý klobouk. Předpokládá se, že slovo „larva“ pochází z latiny a znamená „maska“ nebo „duch“. Tvar masky nositeli umožňuje jednoduše dýchat, pít i jíst, aniž by si masku musel odstranit z tváře. Jsou to masky lehké a pohodlné zejména díky materiálu, ze kterého se tvoří. Vyrábí se z jemného voskového plátna. Velice vhodné jsou pro společenské noci plné tance a zábavy.

Jolly – maska typu jolly patří mezi ty veselejší masky, nosí čepici s rolničkami nebo veselý límec.

jolly

Foto: Thinkstock.com

Colombina – Kolombína je poloviční maska, jež se často zdobí zlatem, krystaly stříbra a peřím. Jako ostatní benátské masky se připevňuje k obličeji zavázáním stuhy na zadní části hlavy. Columbine byla slavná herečka stejného jména v Commedia dell’arte. Říká se, že tato maska byla navržena speciálně pro ni, jelikož nechtěla, aby byla její krásná tvář zcela zakryta. Představitelky Kolombíny se někdy jen silně líčily kolem očí a masku vůbec nenosily. Jejich milostným protějškem v divadelních představeních býval Harlekýn.

Pantalone – je další klasickou maskou italského divadla. Maska zakrývající jen polovinu obličeje představuje smutného staříka s velikým nosem v podobě zobáku a šikmýma očima.

pantalone

Foto: Thinkstock.com

Výrobci tradičních masek patří již od 15. století k uznávaným umělcům, kteří svou práci dovedli a dovádějí k neustále většímu mistrovství a kráse.

Galerie

Fotky: Thinkstock.com

Otázky nakonec

Obdivujete nebo líbí se vám kostýmy a masky, které jsou symbolem Benátek? Už jste se někdy byli podívat na Benátský karneval? Své odpovědi mi můžete napsat do komentáře 🙂

S přáním krásného dne,

Mark♥Po

Comments

comments