Country – western style

Country styl a western styl jsou dvě označení pro módu. A jaký je mezi nimi rozdíl? Country módou se označuje oblečení hudebníků a fanoušků country hudby. Tento styl pochází ze spojených států amerických, kde vznikl ve dvacátých letech minulého století. Kořeny má v tradičním folku, keltské hudbě a gospelových písních. Představiteli jsou mimo jiné například Johny Cash nebo Dolly Parton. Westernová móda vychází z literatury, zejména hlavně z filmů. Jako literární směr vznikly westerny na počátku 19. století a získaly si velkou popularitu. Určitě znáte filmy – Tenkrát na Západě, V pravé poledne, Sedm statečných a další.

Jak vlastně vypadá country/western módní styl oblékaní? Základním kouskem v šatníku jsou džíny. Džínovina je velmi populární a proto nachází uplatnění také na bundách, vestách, košilích, šortkách nebo sukních. Dalším hojně používaným materiálem je kůže. Kožené, semišové oblečení často zdobí třásně. Tento prvek si kovbojové vypůjčili od původních obyvatel Spojených států amerických, od indiánů. Pokud jde o vzory, dominuje kostka, typické jsou kostkované košile, dámy pak mohou nosit i květinové vzory.

Dámský šatník zahrnuje kromě džínových kalhot také sukně a šaty. Typická country sukně je široká, rozevlátá a dlouhá až po kotníky, ale může mít i délku po kolena nebo kratší. Sukně mohou být také zdobeny volány, plátěnou krajkou, tzv. madeirou nebo kombinované z více materiálů. K sukni se nosí halenky košilového typu, halenky se zvlněnými okraji a prádlovými ramínky nebo halenky a košile se zavazováním pod prsy.

Muži i ženy mohou nosit kožené vestičky, saka, kabáty a zmiňované kostkované košile. Jako téměř stereotypní doplněk je třeba uvést klobouk – ten je poznávacím znamením country/western stylu. Pro muže je tu typický kovbojský stetson, zdobený nejčastěji koženou šňůrkou, ženy mohou nosit také slamáky se širokou krempou. Kovbojské boty přezdívané „koně“ jsou kožené, nazouvací,  kotníčkové na nízkém podpatku a nosí je obě pohlaví. Kolem kotníku bývají zdobeny kovovými sponami, nýtky nebo poutky, které mají evokovat jezdecké ostruhy. Dalším typem obuvi jsou vysoké kožené kozačky, opět na nízkém, širokém podpatku a opět unisex. Mohou být zdobeny výšivkami nebo kombinací různě barevných kůží. Na lýtku a holeni jsou typicky vykrojené do tvaru písmena „v“.

western-outfit

Country/western móda využívá nejčastěji přírodní barvy evokující pouštní krajinu jako je například béžová, písková, hnědá, khaki, ale i bílá a černá. Slavnostní country/western oblečení však může být i zářivě červené, modré nebo zelené.

43e5a29ed402

 

Mějte se krásně 🙂

Mark♥Po

 

Comments

comments